Strona główna / Części / LED, OLED, halogen i inne
LED, OLED, halogen i inne

LED, OLED, halogen i inne

Wielu kierowców wciąż zapomina o tym, że powinno zmieniać się żarówki reflektorowe parami. Mają one zbliżoną trwałość i przepalenie jednej oznacza, że i druga wkrótce się przepali. Dotyczy to również wyładowczych źródeł światła, czyli „ksenonów” – mówi Andrzej Przybylski z firmy Osram

SONY DSC                                      http___www.komunikado.pl_upload_press_b7f21de    

Pamiętajmy, że odpowiednią ilość światła i duży zasięg reflektorów zagwarantują nam tylko żarówki wysokiej jakości. Na rynku pojawiło się kilka ciekawych produktów, o których warto wspomnieć.

 

Żarówki o podwyższonych parametrach

Spośród żarówek firmy Osram na polskim rynku zdecydowanie największym powodzeniem cieszą się produkty serii Original, czyli dokładnie takie same żarówki, jakie są stosowane w około połowie samochodów na świecie podczas pierwszego montażu w fabryce.

Dzięki powtarzalności geometrii żarnika (najważniejsza cecha produktów montowanych fabrycznie) jakość światła i zasięg reflektorów jest identyczny jak w samochodzie opuszczającym fabrykę. Oczywiście nie należy zapominać o sprawdzeniu właściwego ustawienia reflektorów po każdorazowej zmianie żarówek.

– Coraz liczniejsza grupa klientów wybiera także żarówki o podwyższonych parametrach. W naszym przypadku jest to rodzina produktów Night Breaker – mówi Andrzej Przybylski z firmy Osram. – Obecnie w wersji Unlimited żarówki te dostarczają znacznie więcej (nawet do 110 proc.) światła niż standardowe produkty, mają także dłuższy zasięg – w przypadku typu H7 nawet o 40 m. Bielsze o 20 proc. światło (temperatura barwowa wynosi 4000 K) sprawia, że pasy na jezdni, znaki drogowe czy idący poboczem ludzie są lepiej widoczni. Żarówki Night Breaker Unlimited są naszą jesienną nowością – to udoskonalona wersja znanej serii Night Breaker Plus. Obecnie, poza tradycyjnymi żarówkami halogenowymi, jak H1, H3, H4 czy H7 w jej skład wchodzą także lampy ksenonowe Xenarc, D1S i D2S.

– Obserwujemy również rosnące zainteresowanie produktami z naszej linii ekonomicznej Neolux. Wszystkie żarówki marki Neolux spełniają najwyższe wymagania jakościowe, zgodne z niemiecką technologią Osram – podkreśla Andrzej Przybylski.

G10470449_FC1_D2S_66240XNB_35W_P32d-2_MiG_02.indd

Oświetlenie przyszłości

Przyszłość oświetlenia samochodowego będzie z pewnością należeć do źródeł LED i OLED. Technologia LED już od dawna jest stosowana w światłach do jazdy dziennej czy lampach tylnych, niektórzy producenci mają w ofercie samochody z reflektorami głównymi, opartymi na diodach. Szacuje się, że ich trwałość powinna być taka sama, jak całego auta. W przyszłości do produkcji trafią na pewno także lampy oparte na OLED, firma Osram prowadzi bardzo zaawansowane prace nad tą technologią.

Dziś niemal każdy samochód można wyposażyć w światła do jazdy dziennej, oparte na technologii LED. W ofercie Osram jest kilka tego typu produktów, np. Light@Day, LEDriving PX-4 i PX-5, a także najnowsze i najbardziej zaawansowane rozwiązanie – LEDriving Fog, czyli lampy LED łączące funkcje świateł dziennych, przeciwmgłowych i doświetlających zakręty.

 

Właściwe oświetlenie – bezpieczna jazda i diagnostyka oświetlenia

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że pojazd z niesprawnym oświetleniem może stwarzać ogromne zagrożenie na drodze. Jak pokazują statystyki, usterki oświetlenia przyczyniają się do kolizji lub wypadku trzykrotnie częściej niż ogumienie.

Auto z przepalonymi z jednej strony żarówkami świateł pozycyjnych i mijania można pomylić po zmroku z motocyklem, a stąd już tylko krok od tragedii. Jazda za kierownicą takiego samochodu też jest wyzwaniem – przecież droga jest wówczas oświetlona znacznie gorzej. Dlatego powinno się regularnie sprawdzać, czy któraś z żarówek (także pomocniczych) nie wymaga wymiany, a przy brzydkiej pogodzie także czyścić światła. I oczywiście wozić w samochodzie zestaw zapasowych żarówek.

 

Żarówki Neolux

W katalogu TecDoc znalazły się mi.in. żarówki gamy Neolux. Marka, należąca do firmy Osram, została certyfikowanym dostawcą danych TecDoc. Oznacza to, że w najnowszej wersji wydawanego co kwartał katalogu w formacie DVD, a także w internecie, na stronie TecDoc można znaleźć wszystkie produkty Neolux. W katalogu znalazły się żarówki do samochodów osobowych i ciężarowych. Do wyboru jest 14 typów żarówek reflektorowych i 22 typy pomocniczych. Są wśród nich żarówki o podwyższonych parametrach – Hammer Extra Life, które wytwarzają do 50 proc. więcej światła w porównaniu ze standardową żarówką i mają znacznie wydłużony zasięg światła oraz Hammer Blue Light – żarówki charakteryzujące się niebiesko-białym światłem, podobnym do światła ksenonowego.

Zarowki Neolux

Kolekcja Premium od Bosmy

W nowej ofercie produktowej Bosma for better life na szczególną uwagę zasługuje Kolekcja Premium. Tworzą ją najpopularniejsze typy żarówek halogenowych H1, H4, H7, wśród których kierowcy mają do wyboru 5 wariantów o różnych właściwościach świetlnych. Kolekcja stworzona jest  z myślą o kierowcach ceniących sobie wysoki komfort i bezpieczeństwo podczas podróży. Zmodyfikowane białe światło poprawi widoczność w trudnych warunkach atmosferycznych oraz doda niepowtarzalnego wyglądu reflektorom.

Dzięki przyjaznemu systemowi ekspozycji produkty BOSMA Premium Collection będą odpowiednio widoczne na ladzie sklepu czy stacji benzynowej. W dokonaniu odpowiedniego wyboru rodzaju światła pomogą z pewnością materiały informacyjne, które są elementem składowym każdego ekspozytora.

opakowanie_pure_white_H4

Światło w warsztacie

Odpowiadając na zapotrzebowanie klientów, firma Lena Lighting wprowadza do swojej oferty profesjonalne oprawy przenośne, oparte na wysokowydajnych diodach SMD LED zasilanych 5-metrowym przewodem gumowym.

W pierwszej kolejności diody SMD LED znajdą zastosowanie  w znanych oprawach Profi i Gotar, sprawdzonych w tysiącach serwisów i warsztatach całej Europy. Są one znane z długiej żywotności i wytrzymałości na niekorzystne warunki zewnętrzne oraz wysokiej jakości komponentów. Oprawy Profi posiadają klosz z uderzenioodpornego poliwęglanu, zabezpieczającego źródło światła przed stłuczeniem przy upadku lampy. Solidność lamp zapewnia także wykonanie rączki i kapy z gumy oraz  wysokiej jakości elektroniczny układ zapłonowy.

profi 8 kolo

Zastosowanie SMD LED 2853 zapewnia dodatkowo:

  • bardzo wysoki strumień światła uzyskany z jednego wata na poziomie 115 lumenów / W
  • żywotność źródła światła przekraczającą 50 tys. godzin
  • stabilny strumień światła, który nie pogarsza się z czasem użytkowania lampy
  • ·          szeroki rozsył światła sięgający 1200
  • neutralną barwę światłą 4000K, bardzo korzystną w zastosowaniach warsztatowych.

Dzięki zastosowaniu diód SMD LED 2853 użytkownik opraw Profi i Gotar zyskuje przede wszystkim oszczędność energii, uzyskując taką samą ilość światła, jak w przypadku lamp świetlówkowych przy znacznie mniejszym poborze prądu.

Poniżej: nowe lampy oraz ich odpowiedniki świetlówkowe:

Gotar LED 2W = Gotar 8W

Profi LED 4W = Profi 11W

Profi LED 12W = Profi 36W

Gotar LED 16W = Gotar 39W

Dodatkowo użytkownicy opraw diodowych unikają konieczności wymiany co pewien czas źródła światła oraz nie muszą się już przejmować możliwością stłuczenia kruchej świetlówki, która jest zastąpiona wytrzymałą powierzchnią LED. Ważną cechą lamp warsztatowych opartych na SMD LED jest ich mniejszy rozmiar – są one krótsze od swoich świetlówkowych odpowiedników, a dzięki temu poręczniejsze.

Nowe oprawy Profi i Gotar SMD LED dostępne są w cenach zbliżonych do swych świetlówkowych odpowiedników. Ich liczne zalety sprawiają, że prawdopodobnie w najbliższym czasie zastąpią one tradycyjne lampy na świetlówkę, stosowane dotychczas w serwisach i warsztatach.

 

 

Napisz komentarz

Twój adres e-mailowy będzie niewidoczny Required fields are marked *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Do góry