Home / Warsztat / Serwis truck / Gama żarówek do pojazdów ciężarowych Narva 24V
Big Trucks on the Road --- Image by © Ken Davies/Corbis

Gama żarówek do pojazdów ciężarowych Narva 24V

Pojazdy ciężarowe pokonują w ciągu roku tysiące kilometrów. By mogły spełniać swoje zadania sprawnie i bezpiecznie, należy przyłożyć najwyższą wagę do ich wyposażenia i serwisowania.

 

Warto pamiętać o odpowiednim, wydajnym oświetleniu.

Ciężarówka jak każdy pojazd na drodze musi być dobrze widoczna, aby nie stanowiła zagrożenia. Jakie warunki powinno spełniać jej oświetlenie? „Musi być przede wszystkim trwałe, z włączonymi światłami mijania jeździmy przecież cały rok, a tylko niewielka część floty ciężarowej w naszym kraju wyposażona jest w diodowe światła do jazdy dziennej” – wylicza Piotr Wajszczyk, Dyrektor Sprzedaży na Europę Centralną w Lumileds Poland, do której należy marka Narva. „Musi być też solidne i niezawodne, bo pojazd ciężarowy pracuje praktycznie przez większą część doby” – mówi Piotr Wajszczyk.

Na rynku znajdziemy duży wybór żarówek 24V przeznaczonych dla pojazdów ciężarowych i specjalnych. By jednak mieć pewność wysokiej jakości, najlepiej wybierać ofertę sprawdzonych producentów, takich jak niemiecka marka Narva.

 

Narva to uznany producent obecny na rynku od ponad 65 lat, którego wyroby spełniają wysokie normy regulacji ECE i ISO. Gama żarówek instalacji 24V stworzonych z myślą o pojazdach ciężarowych obejmuje nie tylko żarówki oświetlenia głównego, ale także sygnalizacyjne i wewnętrzne oraz pełne zestawy zapasowe, jakie powinien posiadać każdy przewidujący kierowca.

By ułatwić wybór, żarówki oświetlenia głównego Narva podzielono na trzy kategorie: Standard, Heavy Duty i Rallye. Kategoria Standard zapewnia doskonałe oświetlenie drogi w każdych warunkach. Produkty Heavy Duty przeznaczono dla zastosowań wymagających mocniejszej konstrukcji i trwałości. Natomiast Rallye to najwyższej jakości żarówki asymetryczne z podwójnym żarnikiem osiowym. „Inaczej niż  w samochodach osobowych, w przypadku pojazdu ciężarowego żarówka narażona jest na silne drgania w zakresie od 80 do 1000 Hz. Żarnik wykonany z dwuskrętki, dzięki większej sztywności lepiej współpracuje z reflektorem, a jednocześnie jest bardziej odporny na wstrząsy i nie dochodzi do jego zerwania” – tłumaczy Piotr Wajszczyk. Wszystkie kategorie oferują gamę różnych typów technicznych żarówek od H1 do H7 (wyjątkiem jest Rallye: od H1 do H4), a dodatkowo w kategorii Standard znajdziemy również żarówkę typu R2.

W ofercie oświetlenia sygnalizacyjnego i wewnętrznego Narva występują żarówki różnego przeznaczenia: świateł stopu, oświetlenia festonowego, lamp pozycyjnych, małe żarówki halogenowe czy specjalne żarówki z plastikowymi obsadkami. Wszystkie produkty skonstruowano pod kątem maksymalnej odporności na uszkodzenia i wysokiej trwałości.

Narva poleca również zestawy żarówek zapasowych, w które powinni zaopatrzyć się wszyscy kierowcy ciężarówek. „W skład takiego zestawu wchodzą żarówki różnych typów i rozmiarów występujących w samochodzie ciężarowym, ale również niezmiernie przydatne, zapasowe bezpieczniki. Pamiętajmy, że zestawy zapasowych żarówek są zalecane w większości krajów Unii Europejskiej, a w niektórych – na przykład we Francji – nawet obowiązkowe” – podsumowuje Piotr Wajszczyk.

Dodaj komentarz