Home / News / Globalny Raport Popularności Kolorów Samochodów

Globalny Raport Popularności Kolorów Samochodów

Axalta (NYSE: AXTA), globalny dostawca lakierów ciekłych i proszkowych, opublikowała 69. Globalny Raport Popularności Kolorów Samochodów potwierdzając, że obecnie na drogach królują samochody w kolorze białym (35%), czarnym (19%) oraz szarym (19%). Popularność szarego na świecie wzrosła o 4% w porównaniu do ubiegłego roku. Raport powstał w oparciu o analizę danych producentów samochodów z 2021 roku i jest odzwierciedleniem aktualnych trendów rynkowych.

Przewaga białych pojazdów na świecie utrzymuje się od 2011 roku, z Azją na pozycji lidera pod względem ilości produkowanych samochodów w tym kolorze. Popularność białego sięgnęła szczytu na poziomie 39% w 2017 roku i od tamtej pory co roku odnotowuje spadki w kilku regionach. W 2021 roku udziały białego spadły o 3 punkty procentowe, głównie w wyniku spadków odnotowanych we wszystkich regionach, zwłaszcza w Chinach, gdzie strata wyniosła 7%.

Trzeci rok z rzędu Europa jest jedynym głównym regionem, gdzie szary utrzymuje pozycję lidera z wynikiem 27%. Kolor srebrny cieszy się największą popularnością w Afryce Południowej, gdzie zajmuje drugie miejsce z udziałem 23%. Czarny jest najczęściej spotykany w Europie, gdzie stanowi 22% rynku i pozostaje liderem segmentu aut luksusowych. Ameryka Północna może się pochwalić największą ilością nowych pojazdów w kolorze czerwonym – 8%.

Rok 2021 stanowił wyzwanie dla branży motoryzacyjnej ze względu na niedobór chipów potrzebnych do produkcji pojazdów. “Spodziewa się, że popyt konsumencki będzie odzwierciedlał trendy kolorystyczne w branży motoryzacyjnej” – mówi Nancy Lockhart, global product manager of color z firmy Axalta.

Raporty kolorystyczne Axalta sięgają 1953 roku, od tamtej pory firma analizuje trendy oraz preferencje dotyczące kolorów. Ponadto, firma co roku publikuje prognozy trendów kolorystycznych na świecie. Ewolucja pojazdów oraz zmieniające się preferencje konsumentów nieustannie kształtują rynek lakierów samochodowych. Axalta pracuje nad nowatorskimi kolorami o walorach tak estetycznych, jak i funkcjonalnych. Więcej informacji w publikacjach: Globalny Raport Popularności Kolorów, Raport Trendów Kolorystycznych oraz Ankieta Preferencji Konsumenckich. Raporty z lat poprzednich można znaleźć tutaj.

Dodaj komentarz