Home / Slider / TOP 3 INSTALACJI LPG

TOP 3 INSTALACJI LPG

Paliwo po 5 złotych za litr zachęca do poszukiwania tańszej alternatywy. Klienci niezmiennie rozważają zasilanie samochodu LPG. Co im polecić? Przyglądamy się instalacjom cieszącym się najlepszymi opiniami wśród użytkowników serwisu gazeo.

Szacuje się, że po polskich drogach jeździ 3 mln samochodów z instalacją LPG1) – gaz może więc tankować mniej więcej co 7-8 auto2). Powstały z myślą o ich użytkownikach w 2007 r. portal gazeo przedstawia ranking instalacji bazujący na opiniach użytkowników. Postanowiliśmy przyjrzeć się tym według nich najlepszym.

BRC Sequent 32 OBD (ocena 5,0 na podstawie 11 opinii)3)

BRC to włoski znak towarowy obecny w ponad 70 krajach4), w Polsce od lat 90. reprezentowany na wyłączność przez tarnowską firmę Czakram5). SEQUENT 32 OBD marki BRC jest najnowocześniejszym w jej ofercie systemem sekwencyjnego wtrysku gazu w fazie lotnej przeznaczonym do samochodów 3- i 4-cylindorowych wyposażonych w sekwencyjny wtrysk benzyny.
Na tle poprzedników wyróżnia go centrala gazowa z wbudowanym mikroprocesorem 16 bit 64 MHz, pozwalająca uzyskać odczyt parametrów korekcji zarówno dla mieszanki długo-, jak i krótkoterminowej. Opcja podpięcia pod układ OBD sprawia, że dostrojenie instalacji możliwe jest bez użycia testera diagnostycznego. Centrala jest dodatkowo wyposażona w następujące funkcje6):


• VSR – dotryskiwanie podczas jazdy na gazie określonej dawki benzyny w celu zabezpieczenia gniazd zaworowych przed wypalaniem;

• Warm Up Injector – podgrzewanie wtryskiwaczy podczas pracy na benzynie przed pierwszym przełączeniem się na gaz;


• Start&Stop (tylko w samochodach wyposażonych w funkcję fabrycznie) – uruchamianie silnika na paliwie gazowym w celu zmniejszenia zanieczyszczeń i zużycia benzyny;


• Awaryjne uruchomienie silnika na LPG w razie awarii układu benzynowego (do 5 razy);


• Reduktor Genius MB / Genius Max z czujnikiem temperatury wody;


• Listwa RAIL z wtryskiwaczami nowego typu. System może być montowany w samochodach z normą emisji spalin Euro IV i Euro VI.

AC STAG 4 Qbox Plus (ocena 5,0 na podstawie 7 opinii)
AC STAG 4 Qnext Plus (ocena 5,0 na podstawie 4 opinii)7)

AC SA największy w Polsce producent instalacji gazowych. Udział tej działającej od przeszło 30 lat firmy w krajowym rynku LPG wynosi około 50 proc., co czyni z niej lidera rodzimej branży zasilania samochodów gazem. Przedsiębiorstwo eksportuje swoje instalacje do ponad 50 krajów. Wpływy z zagranicy stanowią ponad 60 proc. jej całkowitych przychodów8). Sterowniki STAG generacji Q: STAG 4 Qbox Plus oraz STAG Qnext Plus to nowoczesne układy autogaz przeznaczone do samochodów z 4-cylindrowymi silnikami z pośrednim wtryskiem benzyny. Wariant Qbox ma obudowę do montażu kątowego, zaś Qnext – prostego. Dzięki temu osoba montująca wtrysk gazu ma możliwość dopasowania urządzenia do zabudowy silnika. Według producenta układy Q-generacji STAG to „zaawansowane technologicznie sterowniki o rozbudowanej funkcjonalności, dające możliwość idealnego dostrojenia instalacji autogaz we wszystkich typach silników z pośrednim wtryskiem wielopunktowym”. Wśród ich najważniejszych właściwości wyróżniono9):

• Autoadaptację OBD oraz ISA3 – eliminacja konieczności przyłączania zewnętrznego skanera;


• Kompatybilność z aplikacjami mobilnymi – możliwość podglądu pracy sterownika w urządzeniach mobilnych: komórkach i tabletach;


• Stabilność – niezawodne działanie w każdych warunkach;


• Procesor 32 bit.

Dodatkowo wskazano cechy takie jak: emulator poziomu paliwa FLE-JC oraz FLE-FC (odpowiednio w samochodach japońskich i francuskich), współpraca z bluetooth i rejestratorem parametrów oraz nakładanie paliw w momencie przełączania. Sterownik objęty jest 5-letnią gwarancją. AC oferuje komplementarne reduktory, wtryskiwacze, listwy wtryskowe, przełączniki etc.10).

Lovato SMART (ocena 5,0 na podstawie 7 opinii)11)

Jak podano na korporacyjnej stronie internetowej Lovato Gas jest jedną z najstarszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie firm w dziedzinie zasilania silników spalinowych paliwami gazowymi. Powstała w 1958 we włoskim Vicenzy12). Spośród jej produktów w rankingu gazeo sklasyfikowano najwyżej Lovato SMART ExR13). To wydajny wielopunktowy system wtrysku sekwencyjnego. Najważniejszymi wyróżnikami jego sterownika są14):

• Niewielkie rozmiary ułatwiające montaż;


• Elektroniczna rejestracja parametrów pracy – w tym obrotów silnika i czasów wtrysku benzyny;


• Zintegrowany czujnik ciśnienia i temperatury gazu wysyłające do procesora sygnały umożliwiające kontrolę prawidłowości funkcjonowania pojazdu;


• Funkcja automatycznego powrotu do zasilania benzyną w przypadku awarii bądź wypalenia gazu w zbiorniku

Kompletny system składa się z reduktora, filtra gazu fazy lotnej, listwy wtryskowej, przełącznika B-G, oraz czujnika temperatury cieczy chłodzącej zainstalowanego przez reduktorem i dostarczającego sygnał przejścia z benzyny na gaz po uruchomieniu pojazdu.1) Gazeo O portalu
2) Forbes Polacy kochają samochody
3) Gazeo Ranking instalacji
4) LPG-BRC M.T.M – BRC
5) Czakram O firmie
6) Na podstawie: LPG-BRC.com Wtrysk
gazu BRC Sequent 32 OBD
7) Gazeo Ranking instalacji
8) AC O spółce
9) Na podstawie: AC STAG Qnext Plus
oraz STAG Qbox Plus
10) tamże.
11) Gazeo Ranking instalacji
12) Landi O firmie Lovato
13) Gazeo Ranking instalacji
14) Na podstawie: Landi Lovato SMART
ExR LPG

Dodaj komentarz