Home / Narzędzia / Jaki młotek pneumatyczny wybrać? Zalety narzędzi udarowych

Jaki młotek pneumatyczny wybrać? Zalety narzędzi udarowych

Narzędzia pneumatyczne to podstawa każdego warsztatu samochodowego, fabryki czy montowni. Doskonale sprawdzają się również w domowym użytku. Dowiedz się, jakie są zalety urządzeń udarowych i co wziąć pod uwagę przy zakupie młotka pneumatycznego

Zalety urządzeń pneumatycznych w pracy

Narzędzia pneumatyczne przyspieszają oraz ułatwiają pracę. Sprawdzają się zarówno przy odkręcaniu śrub, pracach lakierniczo-malarskich, kruszeniu twardych materiałów, jak i w innych robotach, które wymagają siły oraz precyzji.
Nadają się także do wykonywania powtarzalnych prac.

Co wziąć pod uwagę przy kupnie młotka pneumatycznego?

Ciekawą pozycję wśród narzędzi udarowych stanowi młotek pneumatyczny, który, w zależności od mocy i wielkości, sprawdza się zarówno w fabrykach, montowniach, pracach budowlanych i drogowych, jak i domowym warsztacie. Młoty pneumatycznej o dużej mocy używane są do kruszenia materiałów twardych – betonu, kamienia, asfaltu. Użycie narzędzi zasilanych sprężonym powietrzem zmniejsza ilość siły fizycznej, jaką włożyć należy w roboty drogowe lub budowlane. W efekcie korzystnie wpływa to na szybkość wykonywanych robót.

Rozróżnić można młotki pneumatyczne do użytku domowego i profesjonalnego.
Moc urządzeń z pierwszej kategorii to zazwyczaj 600-700 W. Jest to zatem sprzęt o mocy silnika silniejszej niż młotowiertarka, do której często przyrównują młot pneumatyczny majsterkowicze. Moc profesjonalnych młotów może dochodzić natomiast do 1500 W.

Oprócz mocy ważna przy wyborze urządzenia pneumatycznego jest także ilość udarów. W najlepszych urządzeniach liczba drgań na minutę może być większa niż 4000. W większości młotów możliwa jest również samodzielna zmiana częstotliwości udarów i obrotów. Do wyboru jest często regulacja ręczna oraz automatyczna.

Kolejna ważna wartość to prędkość obrotowa – im mniejsza, tym twardszy materiał urządzenie może skruszyć.


Kupując młot pneumatyczny, nie można zapomnieć również o komforcie pracy. Z reguły urządzenia są ciężkie oraz dość duże. Dodatkowo kłopotliwe są drgania, które niekorzystnie wpływają zarówno na wygodę obsługi sprzętu, jak i na zdrowie użytkownika. Z tego powodu warto zwrócić szczególną uwagę, czy urządzenie ma funkcję tłumienia drgań.
Inny ważny aspekt to uchwyt. Dostępne są urządzenia z uchwytem SDS plus oraz SDS max.

Dodaj komentarz