Home / Nowości / Serwis układu chłodzenia.

Serwis układu chłodzenia.

Sezon upałów i urlopów właśnie się zaczyna a to chyba idealny moment aby zwrócić uwagę na stan układu chłodzenia w samochodzie.

Płukanie układu chłodzenia

Wymiana płynu chłodniczego powinna być wykonywana co dwa lata . Płyn nie tylko chodzi silnik ale chroni przed korozją i smaruje uszczelnienia  pompy wody.

Warto pamiętać że z biegiem czasu powoli traci swoje  właściwości i właśnie dlatego  trzeba go okresowo wymieniać. Przy okazji tego zabiegu  polecamy wypłukanie układu chłodzenia które należy wykonać profilaktycznie przy każdej wymianie płynu. Wystarczy wlać do zbiorniczka wyrównawczego lub chłodnicy  preparat płuczący Liqui Moly nr 2699 http://www.liqui-moly.pl/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=30&virtuemart_category_id=1

W przypadku działania profilaktycznego preparat należy wlać do starego płynu i uruchomić silnik na około 20 minut, oczywiście podczas tego procesu należy otworzyć zawór nagrzewnicy.,

Systematyczne stosowanie płukanki pozwoli na  uniknięcie  zapchania nagrzewnicy i poprawi wydajność całego układu.

Jeżeli w zbiorniczku wyrównawczym znajdują się ślady oleju to w pierwszej kolejności  należy wylać stary płyn i nalać wody demineralizowanej.

Dopiero teraz aplikujemy płukankę. W tym przypadku również uruchamiany silnik na około 20 minut. Jeżeli po zastosowaniu płukanki płyn nadal będzie brudny należy całą procedurę powtórzyć.

Jak doraźnie poradzić sobie z wyciekiem z układu chłodzenia?

Nieszczelność układu chłodzeni jest bardzo niebezpieczna dla silnika. Utrata płyny grozi uszkodzeniem silnika a w najlepszym przypadku wypaleniem uszczelki pod głowicą.

Oczywiście można naprawić lub wymienić uszkodzone elementy, ale nie zawsze mamy na to czas i pieniądze lub usterka wydarzy się w trasie.
W takim przypadku idealnie sprawdzi się preparat do uszczelniania nieszczelności Liqui Moly nr 8347 http://www.liqui-moly.pl/index.php…
Najczęściej mamy do czynienia z wyciekami płynu chłodniczego na zewnątrz, ale często zdarza się, że płyn przenika do komory spalania a to objawia się intensywnym białym dymem wydobywającym się z rury wydechowej. Niezależnie od rodzaju usterki w awaryjnej sytuacji polecamy zastosowanie  uszczelniacza.
Preparat nie brudzi płynu, nie zapycha nagrzewnicy i skutecznie niweluje nawet bardzo duże nieszczelności.
Jak to działa?
Polimerowe cząstki znajdujące się w preparacie reagują z powietrzem i spalinami dzięki czemu tworzą trwałą powłokę, która uszczelnia wyciek.
Co ciekawe taka prowizoryczna naprawa sprawdza się na długi czas i co równie ważne środek można zastosować profilaktycznie np. przed daleką podróżą. Preparat będzie krążył w układzie chłodzenia a w razie awarii uszczelni uszkodzone miejsce.

Jak stosować?
Preparat wystarczy wlać do układu chłodzenia uruchomić silnik i …gotowe.

Dodaj komentarz