Home / Warsztat / Serwis lakierniczy / Światło w pracy lakiernika

Światło w pracy lakiernika

Źródło światła odgrywa kluczową rolę przy wyborze odpowiedniego lakieru do renowacji. Często oświetlenie w warsztacie lakierniczym nie jest wystarczające do prawidłowej identyfikacji koloru. Axalta Coating Systems przygotowała dla swoich marek lakierniczych nowe “świetle” narzędzie pracy w warsztatach lakierniczych, które pragną osiągać jeszcze lepsze efekty renowacji.

Nowa lampa ChromaLamp – źródło światła LED

ChromaLampUrządzenie ChromaLamp zostało zaprojektowane w celu stosowania podczas całego procesu renowacji. Może zostać użyte do wykrywania wad lakierniczych, porównywania próbek kolorów, weryfikacji pasowalności kolorystycznej, jak również określenia grubości ziarna. ChromaLamp pomoże również w odnalezieniu ewentualnych niedoskonałości powstałych podczas naprawy, jak np. ślady po polerowaniu. Wykorzystując diody LED ChromaLamp umożliwia odtworzenie dwóch typów oświetlenia: jedno ustawienie symuluje jasne światło dzienne, drugie imituje światło zachodzącego słońca. Lampa jest bardzo przydatna podczas sprawdzania pasowalności kolorów. ChromaLamp ma trzy poziomy intensywności oświetlenia, co sprawia, że może być stosowana do sprawdzania nawet najbledszych odcieni srebra, które w świetle dziennym mogą wydawać się jaśniejsze. Marcin Raczkowski, Doradca Techniczny marki Cromax zapewnia, iż: „Odpowiednie oświetlenie w warsztatach lakierniczych to ważny element na każdym etapie procesu naprawy. ChromaLamp jest niezastąpionym narzędziem pracy w warsztacie lakierniczym. Długa żywotność baterii to prawdziwa korzyść dla firm realizujących wiele zleceń. Lampa działa bezprzewodowo, co sprawia, że jest niezwykle łatwa w obsłudze, wygodna oraz bezpieczna w użyciu. Ponadto urządzenie jest bardzo lekkie – razem z baterią waży mniej niż 500g”.

Lepsza identyfikacja kolorów z lampą ColorSpot

ColorSpot_1Możliwość imitacji różnych warunków oraz intensywności oświetlenia sprawia, że nawet niewielkie różnice kolorystyczne lakierów solidowych oraz tych z efektem są widoczne – dlatego warto wyposażyć się w nowoczesne diodowe źródło światła. Z urządzenia ColorSpot marki Spies Hecker można korzystać w trakcie całego procesu naprawy lakierniczej, zaczynając od dopasowania koloru, poprzez ocenę szkody aż po kontrolę świeżej warstwy lakieru w celu wykrycia ewentualnych wad czy niedociągnięć. Intensywność energooszczędnych diod LED można ustawić na jednym z trzech różnych poziomów. Pierwszy z nich umożliwia dokładne porównanie jasnych lakierów solidowych oraz lakierów z efektem. Drugi poziom intensywności oświetlenia jest odpowiedni dla średnich i jasnych lakierów z efektem. Dla ciemnych lakierów z efektem odpowiedni jest poziom trzeci, który pokaże nawet najdrobniejsze różnice kolorystyczne pomagając dobrać odpowiednią recepturę. Zdaniem Tomasza Kazakidisa, doradcy technicznego marki Spies Hecker: „ColorSpot to niezbędne narzędzie pomagające lakiernikom w identyfikacji nawet najmniejszych różnic kolorystycznych oraz różnic w efektach.Poza jasnym światłem dziennym, lampa może symulować nieco cieplejsze światło panujące popołudniu. Narzędzie ColorSpot pozwoli lakiernikom szybko i niezawodnie zidentyfikować różnice w kolorze”. Długa żywotność baterii pozwala na korzystanie z urządzenia przez długi czas bez konieczności ładowania. „Dzięki niewielkiemu zużyciu energii przez diody LED, z lampy można korzystać przez cały dzień. Jej minimalna waga i ergonomiczny kształt sprawiają, że lampa ColorSpot jest bardzo wygodna w użyciu. ColorSpot to niezbędne narzędzie każdego warsztatu” – dodaje Kazakidis.

Standolux iQ wykrywa zjawisko metamerii

Standolux iQ Standolux iQ_1

Nowe urządzenie marki Standox imituje dwa rodzaje światła. Specjalne diody LED pozwalają zidentyfikować zjawisko metamerii, a różne stopnie intensywności umożliwiają dostosowanie oświetlenia do własnych potrzeb. Źródło światła odgrywa kluczową rolę przy wyborze odpowiedniego lakieru do renowacji. Często oświetlenie w warsztacie lakierniczym nie jest wystarczające do prawidłowej identyfikacji koloru. Lampa Standolux iQ to pierwsze urządzenie oferowane przez markę Standox imitujące światło dzienne, które pomoże uniknąć błędów już w początkowych etapach pracy. Lampa jest szczególnie przydatna przy wyborze odpowiedniej receptury kolorystycznej. Standolux iQ nie tylko imituje jasne światło dzienne, lecz również, dzięki drugiemu zintegrowanemu źródłu, odtwarza mniej intensywne światło sztuczne. Takie ustawienie pozwala w efektywny sposób badać obecność zjawiska metamerii. Standolux iQ Standolux iQ „Zdarzają się sytuacje, w których dwa kolory wydają się być identyczne w oświetleniu dostępnym w warsztacie, a które okazują się zupełnie różne w świetle dziennym lub sztucznym – mówi Marcin Masikowski, Doradca Techniczny marki Standox. „Taki efekt nazywany jest metamerią i w wielu przypadkach nie jest widoczny do chwili, kiedy gotowy samochód wyjeżdża z warsztatu. Dzięki zastosowaniu Standolux iQ, możemy uniknąć takich sytuacji jeszcze przed rozpoczęciem procesu renowacji.” Standolux iQ ma trzy poziomy intensywności światła, dzięki czemu wyjątkowo dobrze dostosowuje się do różnych odcieni kolorystycznych. Jest to szczególnie przydatne przy jaśniejszych odcieniach lakieru, ponieważ silne, intensywne światło może spowodować jego odbijanie się, które potencjalnie może prowadzić do błędnego dopasowania kolorystycznego. Standolux iQ to nie tylko niezbędne narzędzie wspomagające identyfikację koloru. Lampa pomaga również zidentyfikować ewentualne wady powstałe podczas naprawy, takie jak wtrącenia, ślady po polerowaniu lub inne drobne niedoskonałości. „Lampa Standolux iQ jest niezwykle łatwa w obsłudze” – podkreśla Marcin Masikowski. „Urządzenie jest lekkie, wygodne w użyciu a dzięki energooszczędnym diodom LED nie wymaga ciągłego podłączenia do stacji ładującej. Standolux iQ todoskonałenarzędziedla profesjonalnych warsztatów lakierniczych.”

Artykuł opracowany na podstawie materiałów Axalta Coating Systems

Dodaj komentarz